ويروس HummingBad
طبق اعلام رسمي متخصصان چك پوينت، ويروس HummingBad از دو قسمت تشكيل شده است كه بعد از ورود به ديوايس كاربران از طريق نصب نرم افزارهاي آلوده، وارد عمل مي‌شوند و هركدام به ترتيب، وظيفه‌ي مخصوص به خود را انجام مي‌دهند. قسمت اول اين ويروس خطرناك به كمك نرم افزار روت كيت تلاش مي‌كند كه دسترسي روت را به دست آورد و از اين طريق به ديوايس نفوذ كند. اگر اين اقدام با موفقيت همراه شود، هكر كنترل كامل ديوايس اندرويدي قرباني خود را در اختيار مي‌گيرد و اگر اين مرحله شكست بخورد، فاز دوم آغاز مي‌شود.
در مرحله‌ي دوم، اين ويروس با ساخت و نمايش يك پيام به‌روزرساني غيرواقعي، كاربران را فريب مي‌دهد و از اين طريق موفق مي‌شود كه دسترسي كامل در سطح سيستم را براي ويروس HummingBad فراهم كند. بعد از اين مرحله ديوايس كاربر به ابزار هكر تبديل مي‌شود و او مي‌تواند از آن براي نمايش تبليغات و كسب درآمد استفاده كند.

در حال حاضر هيچ نشانه‌ي قطعي و مشخصي براي پيدا كردن اين ويروس و تشخيص اينكه بر روي ديوايس شما هم نصب شده است يا خير، وجود ندارد. بنابراين اگر شما عزيزان  هم رفتارهاي عجيبي از ديوايس خود ديديد، بهترين كار اين است كه از نرم افزارهاي آنتي ويروس مخصوص سيستم عامل اندرويد استفاده كنيد و اگر اين روش موثر نبود، اطلاعات سيستم عامل خود را به صورت كامل حذف كنيد و با نصب مجدد، ويروس را از بين ببريد؛ البته طبق گفته‌ي متخصصان اين موسسه، افرادي كه تنها از گوگل پلي استور براي نصب بازي و برنامه استفاده مي‌كنند، به اين ويروس مبتلا نخواهند شد و نيازي به نگراني براي اين دسته از كاربران نيست.