اسكنر عنبيه چيست و چه مزيتي نسبت به اسكنر اثر انگشت دارد؟


⚪️در حال حاضر گوشي هاي هوشمندي همچون لوميا 950 و 950XL وجود دارند كه به فناوري Iris Scanner مجهزند ( كه به تازگي نوت 7 نيز به آنها اضافه شده است) ولي قطعا اين ويژگي امسال و سالهاي آينده اين ويژگي مورد توجه بسياري از برند هاي گوشي قرار خواهد گرفت. ما در اين مقاله شما را با اين فناوري بيشتر آشنا مي كنيم .  

✅ مسلما هر فردي از آنچه موجب افزايش امنيتش شود با روي باز استقبال مي‌كند، اما آنهايي كه كنجكاوترند دوست دارند بدانند كه اين ويژگي جديد براي چيست و چگونه كار مي‌كند.ما در ادامه به سوالاي كنجكاوانه ي شما پاسخ خواهيم داد ! 👌🏼

🔵 براي اينكه بدانيد اسكنر عنبيه چيست ، بايد اول عنبيه را بشناسيد. 
به زبان ساده به بخش رنگي چشم ، عنبيه گفته مي‌‌شود. رنگ قهوه‌اي بيشترين فراواني را در عنبيه انسان‌ها دارد و رنگ‌هاي سبز و آبي ناياب‌تر است. اگر از نزديك به عنبيه چشم انسان نگاه كنيد، متوجه خطوطي با اشكال مختلف مي‎شويد كه پستي و بلندي دارند و از بيرون به سمت داخل امتداد يافته‌‌اند. عنبيه هر انسان، همچون اثر انگشت او، منحصر به فرد است و الگوي آن با اشخاص ديگر فرق دارد؛ بنابراين مي‌توان از آن براي تشخيص هويت افراد استفاده كرد.


⚫️ اسكنر عنبيه چگونه كار مي‌كند؟ 🤔
گوشي‌هاي مجهز به فناوري Iris Scanner علاوه بر دوربين جلو، داراي سنسور و دوربيني هستند كه مخصوص اسكن عنبيه چشم است. 
در قدم اول دوربين جلو گوشي چهره و چشمان شما را تشخيص مي‌دهد. سپس از سنسور مادون قرمز نوري به سمت چشمان شما تابيده مي‌شود و دوربين مخصوص اسكنر چشمانتان را اسكن مي‌كند. در مرحله بعد اسكن عنبيه چشم توسط نرم‌افزار گوشي تحليل و به كد تبديل مي‌شود تا اين كد مبناي تشخيص هويت شما باشد.

✳️ دليل استفاده از نور مادون قرمز اين است كه اين نور وضوح بيشتري براي عكاسي از عنبيه فراهم مي‌كند و سبب مي‌شود تا حتي در تاريكي يا هنگام استفاده از عينك و لنز مشكلي در اسكن عنبيه پيش نيايد.


⭕️ تفاوت اسكنر عنبيه با اسكنر شبكيه چيست؟
در هر دو اين فناوري‌ها از چشم انسان براي تشخيص هويت استفاده مي‌شود، اما بخش‌هاي متفاوتي از چشم اسكن مي‌شود. اسكنر عنبيه (Iris Scanner) بخش رنگي چشم را مي‌بيند، اما اسكنر شبكيه (Retinal Scanner) به داخل چشم نگاه مي‌كند. اسكنر عنبيه گوشي از فاصله 20-30 سانتي‌متري مي‌تواند چشم را اسكن كند، در صورتي كه براي اسكن شبكيه نياز است تا چشم در فاصله خيلي نزديكي از اسكنر قرار بگيرد. بنابراين استفاده از اسكنر عنبيه در گوشي‌هاي موبايل بسيار راحت‌تر است.


🔵 مزيت اسكنر عنبيه به اسكنر اثر انگشت چيست؟
اضافه شدن اسكنر اثر انگشت به گوشي‌هاي هوشمند يك اتفاق خوب در جهت افزايش امنيت كاربران بود. در حال حاضر بسياري از گوشي‌هاي موجود در بازار به اسكنر‌هاي اثر انگشت سريعي مجهزند كه علاوه بر راحت‌تر كردن كار باز كردن قفل گوشي، دسترسي افراد غريبه به دستگاه شما را سخت‌تر كرده است. با اين حال روش‌هايي وجود دارد كه مي‌توان اثر انگشت افراد را جعل كرد و اسكنر اثر انگشت گوشي‌ را فريب داد.


✅ مزيت اصلي عنبيه چشم به اثر انگشت داشتن الگوي پيچيده‌تر است كه به راحتي دست كسي نمي‌افتد و كپي نمي‌شود. به اين ترتيب مي‌توان اطمينان داشت راه نفوذ به گوشي از اين طريق بسيار سخت مي‌شود.

✅✅مزيت ديگر Iris Scanner دقت بسيار بالا در مقايسه با اسكنر اثر انگشت است. ميزان خطاي اسكنر عنبيه 1 به 2 ميليون است، در حالي كه خطاي اسكنر اثر انگشت 1 در 100 هزار است. همچنين اسكنر اثر انگشت بيشتر در معرض آسيب قرار مي‌گيرد، اما اسكنر عنبيه با شيشه محافظت مي‌شود و احتمال آسيب ديدن آن كمتر است.

🔵نويسنده: مهندس احمد عبدالهي